Rozhovor s křesťanskou koučkou Mgr. Janou Maštálkovou Javorskou
rozhovor vedla Lucie Smolíková / 16.9.2024
Můžeš se našim čtenářům krátce představit?
Narodila jsem se na Vysočině, kam jsem se po letech studií a práce na různých místech ČR i Evropy vrátila spolu s manželem vychovávat naše 4 děti. S úsměvem někdy v Praze říkám, že jsem z Vysočiny, na vesnici jsem často za Pražáka:)
Věnuješ se křesťanskému koučinku. Můžeš nás seznámit s tím, co je to křesťanský koučink?
Křesťanský koučink je dynamicky se rozvíjející pomáhající profese. Koučink je vždy o změně a je specifický tím, že si klient sám určuje, s čím chce ze setkání odejít. Hlavní nástroj, co kouč má, jsou silné otázky a důvěra v to, že klient na ně odpověď zná nejlépe sám (byť ji zatím nevidí). Kouč pomáhá klientovi najít v sobě hlubokou motivaci, pomocné nástroje a zdroje, je to partner v nejistotě, která k procesu změny patří.
Je křesťanský koučink v něčem odlišný od běžného koučinku?
Pokud je kouč profesionál, jsou oba koučinky co do postupu vedené stejně. Nedělám rozdíl mezi věřícím a nevěřícím, ale vždy se snažím vytvořit bezpečné, přijímající a důvěrné prostředí. Moje otázka u věřícího však je, jaké chce, aby víra měla místo v našem rozhovoru. Při práci jsem zavázaná Etickým kodexem křesťanské kouče.
Kdo je křesťanský kouč a jak se jím může stát? Je nějaká příprava, kterou jsi musela jako kouč projít?
Křesťanským koučem se stává člověk, který absolvoval výcvik v křesťanském koučinku. Nejbližší škola křesťanského koučinku je však na Slovensku, kde jsem výcvik absolvovala i já. Následoval výcvik práce s emocemi a letní škola atd. Jsem členem Asociace křesťanských koučů a dále se účastním různých kurzů.
Co Tebe osobně vedlo k tomu stát se koučem?
Když mi bylo 7, chtěla jsem být učitelka nebo doktorka. Touhu pomáhat druhým, aby jim bylo lépe, mám, kam mi paměť sahá.
Co koučink může člověku, který se pro jeho absolvování u Tebe rozhodne, přinést?
Spokojenější a naplněnější život
Jaký je rozdíl mezi koučinkem a psychoterapií?
Ke koučovi si nejdete pro radu, názor či odpověď. Koučink je orientovaný na přítomnost a hlavně na budoucnost, do minulosti jde jen výjimečně (pro zkušenost či odpuštění). Minulost koučink neošetřuje.
Mohla bys nám popsat v jakých situacích nebo s jakými tématy se na Tebe lidé obrací?
Nejčastěji klienti přicházejí, když cítí nedostatek v nějaké oblasti, bolest, stagnaci, něco nefunguje, nebo hledají způsob, jak dělat věci jinak, lépe.
Jak probíhá setkání s Tebou, jak je dlouhé a jak často k Tobě lidé dochází?
Než začne práce samotná, předchází jí setkání s klientem, kde si vyjasníme, co může a nemůže od koučinku očekávat, jaké jsou podmínky a na závěr uzavřeme tzv. koučovací dohodu. Samotná setkání pak trvají 60 min a jsou většinou online. Záleží na tématu, ale obvykle se pro začátek domlouváme na 5 setkáních.
Bylo by možné, abys nám zcela anonymně uvedla nějakou konkrétní situaci, ve které se na tebe v poslední době některý z klientů obrátil?
Etický kodex mě zavazuje nesdílet jednotlivé příběhy. Obecně vzato velmi časté téma je osobní spokojenost. Během našich setkání klient postupně objevuje a pojmenovává, co opravdu potřebuje, často přichází na to, že touží mít více času pro sebe, více pohybu, spánku, kvalitnější čas s rodinou, změnit práci, rozjet nový projekt…..
Dá se nějak specifikovat, jak dlouho trvá, než ve svém životě člověk pod vedením kouče zaznamená pozitivní změnu?
První změna, nebo přesněji uvědomění, přichází obvykle již na prvním setkání. Díky silné otázce klient může zahlédnout svůj problém jinak, objevit novou souvislost, pojmenovat věc, kterou má ve svých rukách a začít za ní přebírat zodpovědnost…jakýsi AHA moment.
Může u Tebe křesťanský koučink absolvovat i nekřesťan?
Ano, křesťanský koučink je pro každého. Svým zaměřením je to vlastně životní koučink. Každý potřebuje porozumět smyslu svého života, objevit hodnoty, které jsou pro mě jako člověka důležité, najít odpověď na to, po čem toužím. To jsou témata společná všem.
Co by měli lidé vědět, než vstoupí do péče kouče?
Že to není popovídání u kafe s kamarádkou, že práce na sobě je náročná a někdy „bolí“ a právě proto je fajn mít vedle sebe někoho, kdo jde vedle vás, fandí vám a věří ve vaší jedinečnou cestu.
Co bys chtěla na závěr vzkázat našim čtenářům?
Že se na mne mohou obrátit prostřednictvím mého webu www.janamastalkova.cz, na mailové adrese info@janamastalkova.cz nebo přes Vaše Rodinné centrum Praha.
Jano, děkuji Ti za rozhovor a přeji hodně spokojených klientů 😊