Adventní kalendář 2022

Přichází advent. Období, které jakoby koncentrovalo protiklady – výzvy ke ztišení a zároveň snaha připravit vše na svátky.

Pokud chcete, nabízíme malé podněty pro každý den. Možnost zastavit se právě na tak dlouho, jak potřebujete a zároveň mít dost času na přípravu Vánoc.

Každý týden se budeme soustředit na jednu oblast našeho života. Na náš domov, naši rodinu, naše tělo a nakonec na naši duši. Je jen na vás, jak jednotlivé podněty uchopíte – možná stačí jen na minutu nebo dvě se zastavit, možná budete mít chuť věnovat něčemu víc času.

Chcete mít připomínku kalendáře na očích? Tady je k dispozici jako tabulka:

 1. týden – domov
  1. Věnec – adventní věnec je symbol adventu. Máme jej? Společně rozsvítíme první svíčku
  2. Dekorace – zdobíme byt až na Štědrý den nebo už v adventu? Pokud už v adventu, dnes je ten správný den na to výzdobu připravit, udělat, nachystat.
  3. Úklid – advent nemá být pouze obdobím zuřivého úklidu. Ale i příprava bytu k adventu patří. Co vše chci stihnout? Mohu požádat o pomoc členy domácnosti? Dneska je den, kdy v klidu vše naplánuji
  4. Jídelní stůl – sejdeme se u něj při slavnostní večeři. Jak chci, aby vypadal? Mám vše, co k tomu potřebuji? (svíčky, ubrus, nádobí, atd.) Mohu něco z toho připravit už dnes?
  5. Fotky – připomínka hezkých rodinných chvil k domovu patří. Máme doma vystavené fotky? Není čas nějaké přidat nebo utřít prach na těch, které máme vystavené? 
  6. Co nepotřebuji? – Občas se nám doma hromadí věci, které nám už neslouží. Vyberu dvě nebo tři, které jsem v minulém roce vůbec nepoužila, buď je někomu daruji nebo vyhodím. Doma je o kousek víc místa.
  7. Končí první adventní týden, Vánoce jsou o kousek blíž – zapálíme si purpuru nebo františka. Můžeme poděkovat za to, že máme společně střechu nad hlavou.
 2. týden – rodina
  1. Deskovka – Druhá adventní svíčka hoří, společně se sejdeme u věnce a zahrajeme si nějakou deskovou nebo karetní hru, klidně třeba prší
  2. Cukroví – Pojďte upéct jeden druh cukroví ne proto, aby bylo dokonalé, ale abyste si společně užili proces tvoření. Nepořádek dnes nevadí, nedokonalost se vítá.
  3. Horká čokoláda – Jenom tak, aby nám bylo spolu dobře. Nebo svařák.
  4. Snídaně – svítá pozdě, rána nejsou moc příjemná. Co by nám pomohlo? Třeba kousek čokolády nebo pár polámaných kousků cukroví? Dneska bude snídaně trochu lepší.
  5. Hudba – Dokáže stmelovat. Co byste s dětmi měli na playlistu? Pusťte si hudbu třeba k vaření.
  6. Vánoční přání – posílat poštou vánoční přání se už moc nedělá. Jestli chcete, zkuste to. Společně napište pohled (nebo i víc) a pošlete ho někomu, komu udělá radost.
  7. Končí druhý adventní týden – na chvíli se zastavíme. Můžeme dětem ukázat fotky, když byly malé a vyprávět jim, jaké to bylo, když se nám narodily.
 3. týden – moje tělo
  1. Dech – Dnes se rozsvítila třetí adventní svíčka. Na chvíli se zastavím, budu pozorovat plameny a soustředit se jenom na to, jak dýchám. Jak je mému tělu? Je plné sil, unavené, napjaté nebo uvolněné? Co bych potřebovala?
  2. Nohy – mohu díky nim dojít tam, kam potřebuji. Věnuji jim péči masáží, možná se můžeme vystřídat při masírování s partnerem?
  3. Voda – Naše tělo je ze 2/3 tvořené vodou. Dnes se budu soustředit na to, co piju, jak chladná je voda nebo jak horký je čaj.
  4. Ruce – Nám pomáhají uchopovat svět a často dostávají hodně zabrat. Namažu si ruce krémem a budu vnímat, jak se krém vtírá do dlaní.
  5. Co jím? – Není potřeba dodržovat dokonalou životosprávu. Možná dnes stačí jeden kousek ovoce nebo zeleniny navíc?
  6. Oblečení – Co si vezmu na Štědrý den na sebe? Budu se v tom cítit dobře? nepotřebuji ještě něco změnit?
  7. Končí třetí adventní týden – Poslední týden před Vánoci bývá hektický. Dneska bude mé tělo nabírat síly. A můžu za něj poděkovat – ať už je jakékoli, můžu díky němu žít.
 4. týden – moje duše
  1. Film – Na adventním věnci svítí už 4 svíčky. Můžeme se s rodinou podívat na nějaký film, který nás potěší.
  2. Reflexe – Co sytí mé nitro? Čím přetéká má duše? Najdu si pár minut, abych se zastavila a odpověděla si pro sebe. Můžu své nitro jen pozorovat a nemusím jej nijak hodnotit.
  3. Sny a přání – Co bych si přála, kdybych měla kouzelnou moc? Když si najdu chvíli, mohu své sny namalovat nebo jinak vyjádřit.
  4. Krása – Krása sytí naše nitro. Všimnu si dnes jedné věci, v přírodě nebo jinde, která je krásná. Budu se tou krásou těšit.
  5. Příběh – Vánoční příběh je notoricky známý. Najdu v něm ale něco, co je tento rok pro mě aktuální a důležité? 
  6. Společenství – Nemůžeme žít sami. Zavolám dnes někomu, s kým prohodím pár milých slov.
  7. Končí čtvrtý adventní týden – Vánoce. Co pro mě znamenají? Můžu poděkovat za celý advent a za to, že k nám během Vánoc přichází sám Bůh.

Přejeme, ať se vám v adventu dovede dobře skloubit všechny protiklady a projít jím v klidu.

Hezké svátky!

Sdílejte článek na Facebooku

Share on facebook
Facebook