Postní doba – Čeho se vzdát a čeho ne?

Přemýšlíte, jak letos s rodinou dobře prožít postní dobu? Ať už jsou pro Vás Velikonoce svátky jara nebo svátky Vzkříšení, můžete vzít těchto 40 dnů před Velikonocemi jako příležitost udělat něco pro sebe i pro svět okolo.

Postní doba není jen období odříkání si věcí, které máme rádi, ale může být dobou, kdy do svého života zveme věci a podněty, které dávají našemu životu větší smysl. Je to období, kdy můžeme šířit lásku, dobro a laskavost kolem sebe. Často zůstáváme u „nebudu pít alkohol“ nebo „nedám si zmrzlinu“ a nic proti tomu, ale možností, jak ukazovat naši přívětivou tvář je mnohem víc.

Tady je našich 10 tipů pro postní dobu. Máte nějaké další?

1. Nekupujte nic, co nepotřebujete

Když bez toho můžete žít, nepotřebujete to. Aspoň v postní době. Peníze, které ušetříte, můžete ukládat na jedno místo, možná budete překvapeni, jak rychle budou přibývat. A až uvidíte, jak plnou krabičku máte, můžete část ušetřit a část darovat na dobré účely – nepromarněte je, shromáždit je Vás stálo velké úsilí.

2. Vyhoďte 40 věcí za 40 dnů

Každý den se rozhlédněte po svém bytě nebo domě a jednu věc darujte někomu potřebnému nebo vyhoďte. Na konci postní doby budete mít doma víc prostoru pro dýchání a dobrý pocit z toho, že jste pomohli potřebným.

3. Uklízejte každý den

Den za dnem, jednu maličkost, ke které se chytáte už dlouho. Srovnat papíry na stole, vyprat i to prádlo, co se krčí už rok v rohu koše, protože má cedulku „prát pouze ručně“, utřít prach i na nejhořejší poličce nebo vysát i pod tou skříní, kam se nikdy nikdo nedívá.

4. Žádné pomlouvání

Nechte řečí o jiných lidech. Prostě nepomlouvejte. Nic jako „Ta prodavačka dneska v obchodě byla hrozně nerudná.“ „Děti u večeře fakt vyváděly.“ Jednoduché? Zkuste to!

5. Cvičte. Starejte se o své tělo

Tělo je naším průvodcem po celý život. Tak mu věnujte 40 dní péče. Procházka, protažení, krátký běh nebo posilování. Stačí chvíle, ale každý den.

6. Nejezte po večeři

Možná nejvíc sladkostí a chipsů sníte, když je celý den za Vámi a Vám se jen nechce do postele. Nejezte nic nebo jen zeleninu, zkuste jít dřív spát a ráno budete mít víc energie.

7. Žádné limonády

Nebo káva. Nebo alkohol. Prostě zkuste vyměnit něco, co Vás provází každý den, za čistou vodu. Jaké to je? Těžké? Nebo naopak jednoduché jak lusknutí prstů?

8. Řekněte 3 hezké věci manželovi a dětem každý den

„Díky.“ „Sluší ti to!“ „To mi pomohlo!“ Oceňte své nejbližší. Mimochodem, znáte jejich jazyk lásky? Víte, jak jim vyjadřovat lásku tak, aby to slyšeli? Pokud ne, doporučuji knihu 5 jazyků lásky od Garry Chapmana.

9. Nahraďte 30 minut před obrazovkou čtením, modlitbou nebo meditací

Není to tolik, aby to nešlo, co myslíte?

10. Místo jídla z restaurace uvařte… nebo naopak

Vaříte s dětmi? Je to skvělý způsob, jak spolu zkusit něco nového. Nebo naopak objednejte jídlo domů, odpočiňte si po náročném dni a ušetřený čas věnujte třeba čtení dětem – pomůžete tak sobě i těm, kteří teď musí mít zavřeno.

PS: Bonusový 11. tip – máme během postní doby několik online seminářů pro ty, kdo se chtějí rozvíjet. Možná je to příležitost, jak udělat něco pro sebe i pro své děti, vylepšit doma atmosféru a pomoci najít k sobě cestu. Hledejte na našem webu. 😉

Sdílejte článek na Facebooku

Share on facebook
Facebook