Jsou účinné zákazy nebo dobré návody?

Před časem jsme na jednom pobytu pro maminky s dětmi zažili dramatickou scénku. Maminky přes poledne seděly u kávičky na zahrádce před domem. Děti si okolo vesele hrály, pokřikovaly, lumpačily. Najednou si někdo z nás všiml, že ve druhém patře vylézá z okna tříletý Jozífek a leze na střechu, aby přelezl za bratry na terasu. Zatímco jeho maminka udělala světový rekord v běhu po schodech, ostatní maminky se skvěle v této kritické chvíli osvědčily. 

To dopoledne jsme totiž mluvily o tom, že na malé děti nefunguje říct nespadni, nelez tam, nedělej to. Neumí totiž pracovat s tou předponou NE. Daleko lépe slyší a reagují na pozitivní návod, co dělat mají. Maminky zachovaly klid a pomalu říkaly: „Jozífku, drž se pevně rámu okna, teď dej nožičky zpět do pokoje…“ Vše dobře dopadlo, maminka doběhla včas, Jozífek nespadl, zato nám spadl balvan ze srdce.

Tahle příhoda se mi vybavila, když jsem se smutkem přemýšlela o nové dávce zákazů právě v situaci, kdy děti mají prázdniny a měly by běhat venku, sportovat, posilovat imunitu a chytat vitamín D, který je jedním z ochránců před zlým virem.

Proto jsem si to pro sebe, své děti i vnouče přeformulovala aktuální nařízení do podoby návodů, jak v téhle složité době fungovat.

  1. Buďte co nejvíc venku, běhejte, zpívejte z plných plic, ale udržujte přitom velkou vzdálenost od ostatních lidí.
  2. Radujte se ze sluníčka, z modrého nebe, z toho, že zpívají ptáci.
  3. Když někoho potkáte, z dálky se usmějte, zamávejte, pozdravte, popřejte krásný den a zdraví.
  4. Jezte spoustu ovoce a zeleniny, co jen peněženka dovolí
  5. Každý den si všimněte alespoň jedné věci, za kterou jste vděční, za dobré jídlo, za první krokus, za milý telefon s kamarádkou…
  6. Každý den se pokuste někomu udělat radost, uplést dceři copánky, udělat zmrzlinový pohár pro ostatní doma, poslat pohled babičce (to je dnes už opravdu netradiční) …
  7. Hýbejte se, hýbejte se, hýbejte se!!! (nejen fyzicky)
  8. Dejte nový život starým věcem, nemůžeme nakupovat, tak ale můžeme směnit již nepotřebné oblečení s kamarádkami, vylovit zapomenuté tričko, zrecyklovat, experimentovat s barvením…
  9. Udělejte něco prima pro sebe opravdu každý den, objednejte si knihu, co si dávno chcete přečíst, nalakujte si nehty, zacvičte si…
  10. Máme velmi omezenou osobní svobodu, je to příležitost k meditaci nad tím, že svoboda neznamená svévoli, ale schopnost rozhodnout se pro dobrou cestu. Tahle svoboda je ohraničená jen velikostí našeho srdce, ne hranicí obce, za kterou už aktuálně nemůžeme.

Přeji Vám všem opravdu hodně velké srdce.

Marie

PS: Zákazy samozřejmě smysl mají. Je potřeba táhnout za jeden provaz a pomoci zvládnout náročné chvíle těm, kteří jsou zvláště zranitelní. Jen je potřeba vyjít ještě o kus dál a udělat něco pro to, abychom se neutopili ve stálém přívalu špatných zpráv.

Dávejte na sebe pozor!

Sdílejte článek na Facebooku

Share on facebook
Facebook